Plany Dietetyczne
Dieta zbilansowana
W diecie zbilansowanej węglowodany powinny stanowić 40-60% naszego zapotrzebowania energetycznego, z przewagą węglowodanów złożonych takich jak produkty zbożowe: pieczywo razowe/żytnie, makaron razowy/durum czy ryż brązowy oraz kasze.
Tłuszcze to aż 25-30% zapotrzebowania energetycznego. Odgrywają ważną rolę w naszym organizmie, szczególnie są potrzebne nam kobietom dla prawidłowej pracy gospodarki hormonalnej. Dostarczają do organizmu energie, ale również są nośnikami witamin A, D,E i K, które rozpuszczają się w tłuszczach, a także są składnikiem budowy komórek i mitochondriów.
Białko jest najlepszym budulcem mięśni, skóry, kości i wszystkich tkanek w naszym ciele. Potrafi naprawiać i odbudowywać komórki w naszym ciele.
Powinniśmy dostarczać go ok 15% wartości energetycznej diety. Oczywiście jeśli jesteśmy osobą bardzo aktywną wartości te są nieco wyższe.
Źródłami białka są: ryby, wędliny, mięso, jaja, mleko i nabiał.
Prawidłowo zbilansowana dieta potrafi zaspokoić nasz organizm w niezbędne podstawowe składniki odżywcze. Dietę dobieram indywidualnie dla każdej osoby. Kryteria, które o tym decydują to: płeć, wiek, styl życia, aktywność fizyczna, wykonywana praca czy też choroby, alergie i nietolerancje pokarmowe.
Dieta dla kobiety w ciąży
Dieta w pierwszym trymestrze nie musi się bardzo różnić, jak ta sprzed ciąży. Staraj się jednak wybierać mądrze i zamiast zapychać si ciastkami lub bułkami lepiej zjedz dwie garści orzechów, które korzystnie wpłyną na mózg Twojego malucha, który już rozwija się w Twoim brzuszku. Może być tak, że będziesz mieć silne mdłości i wymioty, pij wtedy dużo wody i jedz produkty, które nie będą dla Ciebie ciężkie do przyswojenia.
Lepiej spożywać 5–6 niedużych posiłków dziennie – to dobry sposób na zadbanie o wagę, ale i o pozbycie się dolegliwości ciążowych jak mdłości i zgagi.
Wsłuchaj się w swój organizm. Czasem będziesz miała na coś bardzo ochotę, to Twój organizm w ten sposób daje ci znać, że potrzebuje niektórych składników, np. wapnia czy żelaza.
Na pewno powinnaś również zwiększyć podaż płynów, najlepiej jeśli będzie to zwykłą woda mineralna. Płyny są korzystne dla płodu, produkowane są z nich wody płodowe, ty sama również potrzebujesz wody.
Od drugiego trymestru wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, w diecie powinno znaleźć się dodatkowe 360 kcal (spożywaj ich teraz ok. 2300-2400 kcal dziennie). Może to być dodatkowa zdrowa przekąska jak np. kanapka z ciemnego pieczywa z białym twarogiem (zawiera dużo wapnia, który jest tak ważny dla płodu). To właśnie teraz zaczyna się intensywny rozwój układu kostnego Twojego dziecka, dlatego jedz dużo produktów zawierających wapń i witaminę D.
Dieta kobiety karmiącej
Karmienie piersią daje wiele korzyści zdrowotnych zarówno Tobie jak i Twojemu dziecku. Mleko kobiece dostosowane jest do potrzeb żywieniowych niemowlęcia do 6 miesiąca życia pod warunkiem, że Ty starasz się odżywiać różnorodnie, zwracając uwagę na to co jesz.
Nadal często słyszę od mam, że należy ograniczyć spożycie cytrusów, mleka krowiego, jaj czy orzechów. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami, w trakcie laktacji nie zaleca się stosowania żadnych ograniczeń dietetycznych ani diet eliminacyjnych jako metody zapobiegania alergii u dziecka. Powiem więcej sama jadłam orzechy przez cały okres laktacji, bo jednak mają one same korzyści dla rozwoju mózgu naszych maluszków.
Alergeny rzeczywiście przenikają do mleka kobiecego jednak nie udowodniono wpływu eliminacji z diety kobiety karmiącej składników potencjalnie alergizujących na ryzyko rozwoju alergii u zdrowego niemowlęcia.
Podczas karmienia piersią na pewno powinnaś unikać tłustych mięs, oleju słonecznikowego, twardych margaryn, fast foodów, kostek rosołowych, słodyczy, dań typu instant i wszystkich przetworzonych produktów.
Tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz tłuszcze zawarte w rybach morskich (zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe) będą na pewno miały bardzo korzystny wpływ, więc staraj się jeść w ciąży więcej ryb i suplementować kwasy DHA .
Dieta redukująca tkankę tłuszczową
Jeśli zależy Ci na tym, aby skutecznie pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej bez efektu jo-jo to jest dieta dla Ciebie! Dietę opracowałam tak, aby korzystnie i umiejętnie wpływać na metabolizm organizmu. Wystarczy, że będziesz przestrzegać konkretnych zasad.
W pierwszej kolejności ustalimy Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, od którego odejmiemy pewną pulę kalorii tworząc bilans ujemny. Deficyt ten jest niezbędny do tego, aby móc skutecznie rozpocząć wszelkie procesy związane z redukcją tkanki tłuszczowej.
Deficyt ten jednak nie może być zbyt duży, ponieważ wtedy właśnie waga za szybko spadnie, a jak ponownie zwiększymy podaż kalorii będziemy mieć efekt jo-jo.
Aktywność fizyczna, a odchudzanie
Jeśli będziesz mieć tyle samozaparcia, aby dodać do swojego planu dnia treningi, taki pakiet dodatkowo nakręci Twój metabolizm i pomoże szybciej schudnąć.
Wdrożenie aktywności fizycznej pod postacią treningu siłowego będzie wiązało się ze zdobywaniem masy mięśniowej, czyli zwiększeniem wagi. Nie bój się tego! Zawsze sprawdzaj cm w pasie, bo to TAM zobaczysz najbardziej miarodajne efekty swojej ciężkiej pracy. Mięsnie są nam potrzebne, ponieważ one również pracując odpowiadają za spalanie tkanki tłuszczowej.
Oczywiście jeśli nie masz możliwości udać się na siłownie możesz wykupić dostęp do moich treningów w domu, dzięki nim również zbudujesz masę mięśniową i wspomożesz proces odchudzania.